diagnoza efektywności zespołu.Autorska metoda diagnozy efektywności zespołu oparta o model Insights Discovery™
|
Zespół to grupa ludzi, którzy nie tylko mają wspólny cel, lecz również współpracują, aby go osiągnąć. Obecnie coraz częściej specjaliści pracują jednocześnie w kilku zespołach projektowych, a znaczna część ich członków jest rozproszona. Stwarza to nowe wyzwania przed liderami i członkami zespołów. Proponowany program pozwala poprawić efektywność i atmosferę w zespole w oparciu o twarde dane analityczne.
|
Dla jakich zespołów warto wykonać diagnozę pracy zespołowej?
Diagnoza pracy zespołowej może być korzystna dla każdego zespołu, niezależnie od jego wielkości i funkcji.
Może być szczególnie przydatna dla zespołów, które doświadczają problemów, takich jak niskie morale, słaba komunikacja lub brak produktywności. Jest również pomocna w przypadku nowo utworzonych zespołów lub zespołów, które przechodzą zmiany organizacyjne. Jak pracować w zespołach rozproszonych?
Może być wyzwaniem, ale jest też szansą na zwiększenie efektywności. Budowanie wirtualnego zespołu to przede wszyskim tworzenie więzi międzyludzkich. Takie więzi nie tylko budują harmonię zespołu, ale również pomagają usprawnić komunikację i zwiększyć produktywność. Styl działania poszczególnych członków zespołu ma również odniesienie do zespołów rozproszonych, dlatego warto sobie uświadomić jaki jest ten styl i tak modelować pracę zespołu aby osiągać pożądaną efektywność.
Praca zdalna wiąże się z właściwym doborem i wykorzystaniem narzędzi IT. Jest to jednak osobne zagadnienie, które jest zwykle przedmiotem uwagi w trakcie konsultacji. W jaki sposób świadomość cech osobowościowych pomaga w pracy zespołowej?
Indywidualne cechy osobowościowe mają decydujący wpływ na nasze reakcje oraz interpretowanie informacji z otoczenia, co ma wpływ na komunikację i sposób podejmowania decyzji. Możemy to sprawdzić korzystając z badań psychometrycznych.
Analizy osobowości opisują typ osobowości i preferencje współpracownika w oparciu o model teoretyczny opracowany przez C.G. Yunga. Bardzo popularną i sprawdzoną w praktyce w środowisku biznesowym jest metoda „Insights Discovery”. Korzystając z profili psychometrycznych do oceny mocnych i słabych stron członków zespołu, menedżerowie mogą tworzyć zrównoważone i zróżnicowane zespoły, przydzielać role i obowiązki, zapewniać informacje zwrotne i coaching oraz wspierać zaufanie, szacunek i zrozumienie wśród członków zespołu. Co wyróżnia zespół skoncentrowany?
Zespół skoncentrowany będzie:
Jakie zachowania dominują w zespole zsynchronizowanym?
Członkowie zespołu zsynchronizowanego będą:
Jaka jest wartość dobrego klimatu w zespole?
W dobrym klimacie, w zespole panuje:
Jakie cechy wyróżniają zespół z efektywnie ustawionymi procesami?
|
Korzyści efektywnego zespołu:
Opis procesu:
Diagnoza pracy zespołowej
Etap polega na wypełnieniu przez respondentów anonimowego kwestionariusza online, w którym wyrażają opinie na temat pracy zespołu i i dokonują oceny jego efektywności. Diagnoza przeprowadzona jest na dwóch poziomach - ogólnego postrzegania pracy zespołu oraz zachowań w konkretnych sytuacjach. Zbierane są także informacje dotyczące celów organizacyjnych, zespołowych i osobistych. Analiza wyników pozwala określić status zespołu w czterech obszarach Modelu Efektywności Zespołowej (koncepcja Insights Discovery™).
Interpretacja wyników diagnozy
W następnej kolejności konsultant BPD przekazuje raport wynikający z diagnozy, zawierający wykresy, wyniki statystyczne oraz wstępne wnioski z badania. W rozmowie z szefem zespołu wspólnie interpretujemy wyniki. Przykładowo, rysunek po prawej stronie może sugerować, że zespół ma jakąś dysfunkcję w obszarze definiowania celów i determinacji w ich osiąganiu, ale w konkretnym przypadku taki rezultat może być uzasadniony i nie powodować zaniepokojenia; stąd wynika potrzeba omówienia wyników. Rezultatem tego etapu są wstępne rekomendacje: nad czym warto popracować.
Diagnoza i interpretacja mogą być przeprowadzane systematycznie jako integralne narzędzie – „barometr” zespołu, szczególnie przy pracy w zespołach wirtualnych, gdy wzajemna codzienna komunikacja jest utrudniona. Warsztat Kreatywny Zespół
Jest to etap pogłębionej dyskusji całego zespołu, facylitowanej przez konsultanta. Po przedstawieniu wyników diagnozy, uczestnicy kreują pomysły i wyrażają oczekiwania dotyczące usprawnienia pracy zespołowej. Propozycje usprawnień mogą dotyczyć wybranych kategorii w czterech obszarach Modelu Efektywności. W następnej kolejności wypracowane pomysły poddane są ocenie przy użyciu macierzy podejmowania decyzji. Rezultatem podjętych decyzji jest Plan Działań. Korzyściami z zaangażowania zespołu na tym etapie są: wyższa jakość rozwiązań i motywacja do ich wdrożenia.
Działania rozwojowe zespołu
Ten etap obejmuje wdrożenie Planu Działań. W szczególności mogą to być zmiany organizacyjne, wydarzenia integracyjne lub szkolenia doskonalące potrzebne kompetencje.
|