Klient:
polskie prywatne przedsiębiorstwo produkcyjno-usługowe średniej wielkości Przesłanki projektu: Dynamiczny rozwój spółki oraz powołanie innowacyjnego start-up (spółka-córka) były możliwe dzięki dużemu wysiłkowi wszystkich wspólników-założycieli. W przeszłości Wspólnicy podejmowali razem wiele strategicznych decyzji dotyczących ekspansji rynkowej, zmiany struktury właścicielskiej Spółek, inwestycji oraz wzajemnych rozliczeń. Decyzje te wpłynęły pozytywnie na rozwój biznesu, były jednak obarczone wieloma ryzykami (głównie o charakterze wewnętrznym), które nie zostały dostatecznie zidentyfikowane. Co pewien czas pojawiały się nieporozumienia pomiędzy wspólnikami dotyczące oceny rzeczywistego wkładu w rozwój biznesu. Dotychczas, w drodze negocjacji, udawało się uzyskiwać kompromisy; ale częstość i intensywność nieporozumień zagrażały w coraz większym stopniu przyszłości współpracy. Wspólnicy byli gotowi na próbę poprawienia wzajemnych relacji. Nie było to możliwe bez pomocy zewnętrznego facylitatora. Cele projektu:
|
Etapy projektu:
- Spotkania indywidualne Wspólników z coachem BPD (Ocena kultury i jakości współpracy, Identyfikacja celów indywidualnych, Ocena wrażliwości na ryzyko, Istotne fakty wpływające na percepcję współpracy, Oczekiwania dotyczące projektu doradczo-coachingowego)
- Przygotowanie indywidualnych profili psychometrycznych oraz tzw. „mapy Zespołu” przez BPD
- Warsztat bazowy dla Wspólników z facylitatorem BPD (zrozumienie różnic w preferencjach osobistych oraz akomodacja postaw i stylów komunikacji, uzgodnienie bazowych koniecznych warunków współpracy, badanie dysfunkcji zespołu wg modelu Lencioniego, analiza przyczyn i skutków konfliktów, wstęp do planowania zmian)
- Warsztat roboczy zespołu z facylitatorem BPD (plan działania na najbliższe miesiące oraz opracowanie nowych zasad współpracy: uprawnienia decyzyjne w odniesieniu do obu spółek, zasady rozliczeń i wzajemnego raportowania, plan komunikacji, w szczególności spotkań wspólników w formule rady nadzorczej) – konsultacje związane z realizacją planu działania
- Podsumowanie projektu (rekomendacje przygotowane przez coacha-facylitatora)
- Kontynuacja działalności gospodarczej w obu spółkach
- Zmiany w strukturze udziałów
- Zmiany w składach zarządów
- Pozostałe cele projektu
Pozostałe przykłady zrealizowanych projektów: