Business Potential Discovery
  • start
  • o nas
  • kontakt

Assessment Center/Development  Center.

​Jest doskonałym i łatwym do przeprowadzenia narzędziem diagnostycznym kompetencji pracowników​ ​
Obraz
 Firmy dbające o rozwój zawodowy pracowników chcą wiedzieć, jakie ci pracownicy mają umiejętności/kompetencje.     ​Rezultaty badania 360 dostarczają właśnie takiej wiedzy i stanowią podstawę budowania świadomej strategii rozwoju zawodowego pracowników.


​
​Najczęściej zadawane pytania:

Obraz
Co to jest badanie 360?
 Badanie 360 (Feedback 360) polega na zebraniu, poprzez badanie online, opinii różnych grup pracowników na temat wybranej osoby.  Ankieta składa się ze stwierdzeń opisujących pożądane w firmie zachowania. Respondenci decydują, w jakim stopniu zachowanie wybranej osoby pasuje do tych stwierdzeń. Oprócz wybranej osoby, która dokonuje samooceny, do badania zaproszeni są podwładni, współpracownicy i przełożony.    Zachowania  odnoszące są do zbliżonych obszarów zebrane są w kompetencje.  

Badanie jest anonimowe a jego rezultaty prezentowane są w formie zbiorczych wyników dla 4 grup respondentów (uczestnika badania, jego przełożonego, jego pracowników i jego współpracowników).     
Udział 3 grup respondentów to badanie 270. 
Czym są kompetencje?
Kompetencje opisują zachowania, które firma uważa za ważne i pożądane w odniesieniu do biznesu i kultury organizacyjnej.   Każda kompetencja składa się z kilku   zachowań   dotyczących jakiegoś obszaru np. Planowanie Strategiczne.   Zbiór zdefiniowanych w firmie kompetencji i zachowań    tworzy model kompetencyjny tej firmy.   Z modelu kompetencyjnego wybiera się kilka kompetencji najważniejszych dla stanowiska, które stanowią profil kompetencyjny tego stanowiska. 
Czym jest model kompetencyjny?
Model kompetencyjny to zbiór kompetencji, które firma uznała za najważniejsze w swoim biznesie. Nazwie kompetencji towarzyszy jej definicja, czyli informacja do jakiego obszaru się odnosi.    Bardzo często do opisu kompetencji dołączone są zachowania, które firma postrzega jako pożądane w danym obszarze. 
Rozbudowane modele kompetencyjne dzielą jeszcze kompetencje na poziomy z różnymi zestawami   zachowań.  Zachowania na wyższym poziomie są bardziej wymagające i złożone. 
Jak się tworzy profil kompetencyjny?
Profil kompetencyjny dotyczy stanowiska pracy. Z modelu kompetencyjnego firmy wybiera się od 4 do 6 kompetencji kluczowych dla tego stanowiska. 
Kompetencje i zachowania z profilu kompetencyjnego są dla pracownika drogowskazem wskazującym, na czym powinien się koncentrować planując swój rozwój zawodowy. 
Co pokazuje raport 360?
 Raport z   Badania 360 prezentuje w graficzny sposób zagregowane średnie wyniki odpowiedzi wszystkich respondentów. Zazwyczaj raport 360 pokazuje rezultaty w różnych przekrojach; od najogólniejszego poziomu kompetencji po szczegółowe dane dla   zachowań i grup respondentów.  
Czy badanie 360 jest anonimowe?
Zasadą badania 360 jest anonimowość, która ma zapewnić respondentom bezpieczeństwo a całemu badaniu wiarygodność. Rezultaty zawsze prezentowane są łącznie dla grupy respondentów.  
Dlaczego warto mieć sesję  feedbackową  z konsultantem?
Spotkanie z konsultantem ma charakter sesji   coachingowej. Konsultant pomaga uczestnikowi badania 360 zrozumieć wyniki badania i przeanalizować mocne strony i obszary do rozwoju.    Sesja   feebackowa    pomaga uczestnikowi badania ustalić plan własnego rozwoju zawodowego. 
Obraz

​
​Korzyści z badania 360:

Obraz
​Każdy pracownik oczekuje, że szef i współpracownicy powiedzą mu, kiedy działa właściwie i szczerze zwrócą uwagę, kiedy coś wymaga poprawy. Taka wiedza pozwala się rozwijać. 
    
 Firma też pragnie wiedzieć, jak pracownicy sobie radzą w codziennych obowiązkach i jak pasują do oczekiwań opisanych przez kompetencje.  Wiedza ta pomaga tworzyć indywidualne, dopasowane do pracowników plany rozwojowe.   Taką właśnie wiedzę daje firmie i pracownikom Badanie 360. 

 
Badanie 360 jest doskonałym i  przyjaznym narzędziem diagnostycznym kompetencji.     Uczestnicy badania otrzymują wiarygodną informację, jak postrzegają ich  inne osoby. Mogą zobaczyć, jak spełniają oczekiwania firmy określone w kompetencjach. Dzięki temu łatwiej mogą planować doskonalenie umiejętności i rozwój zawodowy.

​
Opis procesu:

Obraz
Prace przygotowawcze 
  • Na początku wspólnie ustalimy profile kompetencyjne, które będą odzwierciedlone w badaniu 360 stopni.  Proponujemy przeprowadzenie warsztatów  Zleceniodawcy z naszym konsultantem, których rezultatem będą opisy wybranych do projektu kluczowych kompetencji wraz z zachowaniami właściwymi dla określonego poziomu kompetencji. Optymalna liczba badanych kompetencji: 5-7. 
  • Konsultanci na podstawie uzgodnionych profili kompetencyjnych przygotują kwestionariusze ankiety.  
  • Klient  przygotuje listy osób objętych oceną oraz respondentów. 
  • BPD przygotuje i uzgodni harmonogram całego procesu. ​
Komunikacja przed ankietą 360 stopni 
Przygotujemy i przeprowadzimy webinar (ok. 30 minut) dla badanych kierowników oraz respondentów z poniższą agendą: 
  • Czym jest ankieta 360 stopni? Co badamy i jakie są z tego korzyści dla ocenianych managerów i całej organizacji? 
  • Jaka jest rola poszczególnych grup respondentów? 
  • Jak zapewniamy rzetelność i wiarygodność badania oraz poufność w zakresie indywidualnych odpowiedzi? 
  • Jaki jest harmonogram projektu? 
  • Pytania uczestników 
Po spotkaniu wyślemy pisemne materiały informacyjne, zawierające szczegółowe instrukcje oraz link do nagranego webinaru (dla tych, którzy nie mogli uczestniczyć „na żywo”). ​
Przeprowadzenie ankiety 360 stopni ​
  • Wyślemy linki do ankiety wraz z instrukcjami 
  • Będziemy monitorować frekwencję i wysyłać przypomnienia 
  • Przygotujemy indywidualne raporty i wyślemy je do właściwych adresatów ​
Indywidualne sesje informacji zwrotnych 
Sesje poświęcone omówieniu wyników i zdefiniowaniu indywidualnych planów rozwojowych mogą być przeprowadzone przez konsultantów BPD lub pracowników Zleceniodawcy (dyrektorów, specjalistów HR). W przypadku drugiej opcji oferujemy krótkie szkolenie dla prowadzących. ​
Podsumowanie projektu ​​
Spotkanie konsultanta ze Zleceniodawcą  - omówienie raportów i podsumowanie całego procesu  ​
Obraz

Obraz
Obraz
Proudly powered by Weebly
  • start
  • o nas
  • kontakt